www.par.co.il
השקעות נבונות מתחילות עם - פר

המדריך לרוכש דירה יד שניה

בישראל נערכות בשנה ממוצעת כמאה אלף עסקאות נדל"ן סך הכל, כשמתוכן מעל ל-75% הינן עסקאות ביד שניה. כלומר, מרבית הסיכויים שגם אתם, בעודכם מחפשים דירה לרכישה, תחשפו לאפשרויות שמציע שוק היד השניה.

בשורות הבאות ריכזנו עבורכם מספר טיפים בתהליך רכישת דירה מיד שניה.

1. הגדרת צרכים ברורה
דירת יד שניה לעתים רחוקות מגיעה מוכנה כנכס פנטזיה, ותהליך הרכישה יהיה מלווה בדרך כלל בפשרות כאלו ואחרות. על כן עליכם לבצע בשלב מוקדם הגדרה של צרכים מול רצונות, או במילים אחרות – מה מבחינתכם הכרחי בנכס החדש ועל מה אפשר לוותר. חשוב לזכור, רכישת נכס למגורים הינה חוויה אמוציונאלית, וקונים רבים "מתאהבים" בנכס ומגייסים משאבים במטרה להגשים את חלום ההתאהבות החדש. יש לוודא כי במהלך חוויה זו אינכם זונחים בצד או מוותרים על פרמטרים הכרחיים עבורכם – אשר העדרם עלול להתנקם בכם בעתיד.

2. הגדרת תקציב
הפגישה החשובה ביותר שתערכו לפני תחילת התהליך היא עם יועץ המשכנתאות שלכם, בין אם בנקאי או חוץ-בנקאי. אל תשתמשו כבסיס לשיקולים שלכם במחשבון משכנתא אינטרנטי. חשוב להבין בדיוק מה היכולות שלכם מבחינה תקציבית, בין אם מדובר במשכנתא חדשה או גרירה של משכנתא קיימת. כמובן ובמידה ואתם משתמשים בכסף מזומן לרכישת הנכס החדש סעיף זה אינו רלוונטי עבורכם... חישוב התקציב חייב לכלול בתוכו עלויות נלוות, כגון תיווך נדל"ן (לרוב כ-2% ממחיר הנכס), עמלת עורך דין (כ-0.5% - אך יכול להשתנות משמעותית), מס רכישה פוטנציאלי וכמובן עלויות שיפוץ. חשוב לזכור – שיפוץ איכותי יכול להפוך את דירת היד השניה שקניתם לבית חלומותיכם, ועל כן עליכם להסתכל על הדירות שאתם רואים כפוטנציאל לשדרוגים ושינויים. עם זאת, יש לוודא שברשותכם תקציב הולם לא רק לרכישת הנכס אלא גם לכל העלויות הנלוות, ועד לשיפוץ ולמעבר.

3. שימוש באנשי מקצוע איכותיים ללא פשרות
בתהליך חיפוש דירות למכירה חלק ניכר מהנכסים שיוצגו לכם מטופלים ע"י מתווכי נדל"ן. בתחום זה, כבכל תחום, קיימים אנשי מקצוע ברמות שונות של איכות ומקצוענות. מומלץ בחום לבחור לעבוד עם מתווך מקצוען ללא פשרות. מתווך מקצוען ידע לתת לכם פרטים מלאים על כל נכס, החל ממפרט טכני, דרך מידע שכונתי, וכלה במידע רישומי לקראת קידום התהליך. תפקידו העיקרי של המתווך הינו להקשיב היטב לצרכיכם כפי שאתם מציגים אותם ולהתאים לכם נכסים שיוכלו להגשים את רצונותיכם. אל תבזבזו אנרגיה בריצה מיותרת לנכסים לא מתאימים שבמקרה היו זמינים למתווך במאגר שלו – תהליך שכזה יעייף אתכם ויבלבל אתכם – התעקשו על ביקורים בדירות רלוונטיות בלבד.
בנוסף יש לציין את חשיבות השימוש בעורך דין מיומן המתמחה בנדל"ן שיוכל לייצג אתכם נאמנה, וכמובן פתוחה בפניכם האופציה להזמין גם בדיקה הנדסית לנכס, בדיקת רטיבות, בדיקת קרינה ועוד.

4. נחישות בקבלת החלטות
קונים רבים מפספסים עסקאות טובות כפועל יוצא של הססנות או חוסר בטחון. רבים מאיתנו שמעו מיועצים קרובים (הורים, חברים...) עצות בסגנון של "עד שלא ראיתם 40 דירות לא תדעו לקנות..." – וזו טעות. לעתים דווקא הנכס הראשון או השני שתראו יהיה המתאים ביותר, ותידרש החלטה מהירה ונחושה. על כן מומלץ בחום להגיע לרמת בשלות גבוהה לקניה עוד לפני התהליך, לגבש רשימת צרכים ומסגרת תקציב ברורות, ולצאת לדרך באופן ממוקד ומכוון מטרה.ושיהיה בהצלחה!
חזרה