www.par.co.il
השקעות נבונות מתחילות עם - פר

5 טעויות נפוצות בקרב סוחרים מתחילים

מסחר במט"ח הינו תחום שקל לסוחרים מתחילים להיכנס אליו כיוון שלא נדרש השקעה גדולה וניתן להיכנס לשוק גם עם סכומי כסף נמוכים. כמו כן לא נדרש ידע מקיף ונרחב, במיוחד בהשוואה לסיכון הנלקח, בכדי לבצע עסקה נבונה. יחד עם זאת, ישנן טעויות חוזרות המאפיינות את הסוחר המתחיל, ולהלן סקירה קצרה שלהן על מנת שניתן יהיה להימנע מהן עד כמה שאפשר.

פחד

אי כניסה לעסקה המאפיינת מתחילים שאינם "מחוספסים" עדיין בלקיחת סיכון על הפסד הכסף שלהם הוא המאפיין הפסיכולוגי הבסיסי והוא פחד. פחד יכול למנוע מכם להוציא עסקה משתלמת לפועל, אולם יתכן ומחיר ההפסד הרווח הפוטנציאלי שווה אל מול הטעות השנייה של סוחרים בתחילת דרכם, במיוחד כאלו שהשוק קיבל אותם במאור פנים, וטעות זו היא ביטחון עצמי מופרז.

ביטחון מופרז

אם ביטחון מופרז ביכולת מסחר מהווה בעיה אצל סוחר מקצועי, אז בקרב סוחר מתחיל הבעיה הופכת כפולה ומכופלת. בעוד שלראשון עוד יש את בלמי הניסיון שאמורים לאותת לו בפני עסקה שעלולה לגרור הפסדים, הסיכונים הללו מתרחבים ומתעצמים כאשר סוחר מתחיל לוקה בחיסרון זה, ואשר לו הרבה פחות ידע וניסיון שתפקידם להזהיר אותו מפני "הימורים" מסוכנים. כאשר ביטחון עצמי מופרז ופחד מתערבבים בקרבו של סוחר מתחיל יכול להיווצר מצב בו הסוחר מבצע עסקה שאינה משתלמת, ובוחר להישאר איתה למרות שערך כספו יורד. מהפחד לממש את ההפסד שלו, ומחוסר ניסיונו עם התנהגות השוק של מטבע חוץ, הוא מחכה ששער המטבע יעלה. כך הוא לרוב מגדיל את ההפסד שלו כאשר מגמת הירידה נמשכת, זאת במקום לסגור את העסקה, ולכסות על ההפסד מתוך עסקה אחרת.

קפיצה מהירה מדי ל"מים העמוקים"

ישנה נטייה לחשוב שמסחר בפורקס הוא "כסף קל", אולם יש לקחת את העניין קדימה לרובד עמוק יותר. רווחים מפורקס הם כסף קל לאלו שלמדו להכיר את השוק באופן המניח את הדעת, ועבור אלו שלמדו שלא להתנפל על כל גחמה נראית לעין מבלי להשקיע כמה דקות בצפי לטווח ארוך יותר. ישנו שינוי מתמיד בהתנהגות ותנודות המטבעות, והניסיון "לתפוס" את התנודות האלו עשוי להיות טעות טקטית. מחקר קצר וקצת יותר מעמיק עשוי לגלות את הצפי ל"פיקים" של שערי המטבעות, ובמקום להיכנס באמצע הדרך של תנודות השערים (ע"ע טעות ההימורים) יש להיכנס בנקודה הנמוכה ולצאת מעט לפני הנקודה הגבוהה.

הימורים

אמנם כניסה לתחום הפורקס הינה קלה יותר מאשר כניסה לתחומי השקעות אחרים, אך דווקא בשל כך יש לעשות זאת בחכמה. יכול  להיות שיהיה זה רק חכם להתנסות ב"מסחר דמו" שמספקים כמה מאתרים המסחר המובילים, בכדי לקבל את התחושה האמיתית של מסחר מבלי להפסיד בפועל. אמנם גם לא יהיו רווחים, אבל בטוח יופקו כמה וכמה שיעורים שהיו יכולים לעלות במידה אחרת לא מעט כסף.

פיתוח ציפיות מופרזות

ציפיות מופרזות  נובעות במקרים רבים מהרושם שסחר בפורקס הוא עניין של מה בכך, ואם אין רווחים מיידים אנשים נוטים להתייאש ולעזוב את השוק בהפסד ובאכזבה. כמו לכל תחום שנמצאים בו בתחילת הדרך, יש להתכונן למסלול לימודים, שבפורקס הוא אולי קצר יותר מאשר בתחומי השקעות אחרים. כבר מההתחלה יש להניח שמגמת הרווחים תהיה מעורבת, אם לא שלילית. הדרך הנכונה להתייחס להפסדים היא כאל שיעורים. יש לבחון ולנתח את אסטרטגיות המסחר שננקטו, ובהתאם לכך לפתח אסטרטגיות מסחר משוכללות יותר. רק כך ההפסד לא יהיה לשווא, והטעויות לא תכנסנה לתחום של טעויות "המהמר".חזרה
כתבות נוספות
כמה מילים על הגבלת הפסד
הטיות חשיבתיות בניהול סיכונים
שיטות מסחר עיקריות בפורקס
המשך