www.par.co.il
השקעות נבונות מתחילות עם - פר

הטיות חשיבתיות בניהול סיכונים

 

לא בכדי גילוי ההטיות הללו הביאו לפסיכולוג דניאל כהנמן את פרס הנובל לכלכלה בשנת 2002 (ויש לציין את שותפו למחקר שנפטר בטרם זכה לכבוד, עמוס טברסקי). אם מחלקים את צורת החשיבה האנושית לשתי דרכי ניתוח בסיסיות, אזי יהיו אלה לצורך העניין חשיבה לוגית וחשיבה יוריסטית. אנחנו נתמקד בטעויות החשיבה היוריסטית המתבססת בעיקר על ניסיון חיים, זמינות ובולטות זיכרונות והטיות חשיבתיות הנובעות ממאפיינים סביבתיים נסיבתיים. מודעות להטיות אלו בזמן אמת, כאשר אתם צופים בשערי החליפין המשתנים עשויות לגרום לכם לחשוב פעמיים לפני קבלת החלטה פזיזה.

כאשר אנחנו נדרשים לקבל החלטה בזמן קצר, וכאשר החלטה זו דורשת סנכרון והקפה של נתונים רבים אנו באופן אינסטינקטיבי מתבססים על תמונה שאנו יוצרים ושאינה בהכרח נכונה עובדתית. תמונה זו נוצרת ממספר הטיות אפשריות.

עיגון והתאמה – משמעות הטיה זו היא שאנו מבצעים הערכות בהיצמדות למדדים האחרונים ולצפי האחרון שראינו. כלומר, אם קראנו תחזית על מטבע מסוים, או אפילו על עסקה כלכלית נפרדת שאינה בהכרח רלוונטית באופן ישיר לשוק המט"ח, היא עשויה להשפיע בסבירות גבוהה על החלטותינו לגבי מטבע שונה בתכלית. השפעה זו עשויה להיות נגועה בשיקולים שהם אינם לוגיים, אלא כאלו הנובעים מטעויות בשיפוט שמקורן בחיפזון.

בולטות וזמינות – כאשר אין לנו מידע זמין ואנחנו נדרשים לקבל החלטה מיידית, אנחנו מתבססים על שליפת מידע מהזיכרון. מערכת הזיכרון עובדת כך שהיא שולפת בקלות רבה יותר מידע שהוא בולט יותר-כך מידע זה זמין לנו יותר. אולם זמינות זו אינה מייצגת בהכרח את השכיחות של תופעה מסוימת או את אמיתותה. יתכן ואפילו להפך, כאשר משהו הוא קיצוני באופן בולט, אנו נוטים יותר לזכור אותו. התבססות על בולטות של אירועים (שיכולים להיות אירועים חדשותיים או תחזיות עתידיות) עשויה להביא להתנהגות בעלת גוון "הימורי", כאשר הבסיס להימור הוא רעוע.

דמיון – ככל שקל לנו יותר לדמיין מצב מסוים, נעריך אותו כבעל הסתברות גבוהה יותר להתרחשות. במסחר זה עשוי להיות רלוונטי לתרחישים שקל לנו יותר להאמין בהם על סמך מידת הקירבה שלנו אליהם. לדוגמא, יהיה לסוחר ישראלי קל יותר להתייחס ברצינות לספקולציות בנוגע לכלכלה או לפוליטיקה הישראלית מאשר לכלכלת סין (זה כמובן בהנחה שאותו סוחר מקורב לתרבות הישראלית הן מבחינת זמן והן מבחינת הזדהות).

שלושת ההטיות הללו עשויות להשפיע על קבלת ההחלטות שלכם, ואם אתם אינכם בטוחים שהקדשתם מספיק זמן לשקילת האפשרויות והתרחישים האפשריים בהתבסס על כל הנתונים הזמינים לכם, עליכם גם לקחת בחשבון שההחלטה שקיבלתם טומנת בחובה סיכון גבוה יותר מכפי שנדרש. אין זה אומר שיש להימנע מקבלות רגעיות המבוססות על אינטואיציה, שכן החשיבה היוריסטית הוכיחה את עצמה לא פעם כיעילה, ויש כאלו ש"תחושות הבטן" שלהם הניבו רווחים יפים מאוד. אך יהיה זה רק חכם להתחשב גם בסיכון המתלווה לאסטרטגיה זו, וגם אותה לשכלל בנוסף לשאר האסטרטגיות הננקטות.חזרה
כתבות נוספות
כמה מילים על הגבלת הפסד
הטיות חשיבתיות בניהול סיכונים
שיטות מסחר עיקריות בפורקס
המשך