www.par.co.il
השקעות נבונות מתחילות עם - פר

בית השקעות הינו גוף פיננסי שנמצא בבעלות פרטית ותפקידו לנהל את כספו של הלקוח. הלקוח יכול להיות אדם פרטי, חברה, עסק וכו', אך בכל מקרה מטרתו היא אחת - לאפשר לבעל מקצוע לנהל את כספו של הלקוח באופן הטוב ביותר.

קיימות חברות השקעות רבות והתחרות ביניהן היא גדולה, לכן חשוב לבחון היטב את רמת המקצועיות והשירות של כל חברה. בין החברות המוכרות נמנית "תמיר פישמן". חברה זו מציע מגוון שירותים פיננסיים וביניהם: ניהול השקעות בארץ ובחו"ל, מיזוגים ורכישות, ניהול קרנות נאמנות, קופות גמל ופנסיה וכו'. חברה נוספת הינה "חברת הראל פיננסים", אשר עוסקת בחמישה תחומי פעילות עיקריים: ניהול תיקי השקעות, ניהול קרנות נאמנות, פעילות ברוקראז', חיתום ועשיית שוק. חברה אחרת היא "אינפיניטי" וגם לה תחומי התמחות שונים.

לפני שאנו בוחרים חברה מסוימת אשר בידיה נפקיד את כספנו כדאי לבדוק כמה דברים:

האם מנהלי התיקים הם בעלי מקצוע מנוסים אשר השיגו ביצועים טובים בעבר.
האם הביצועים טובים לאורך זמן, גם בעיתות של משבר ושפל.
האם ישנה שקיפות בפעילות בית ההשקעות והאם הלקוח יכול להתבונן בתיקו בתדירות גבוהה.
האם השירות מספיק מהיר ויעיל והאם אנו מקבלים תשובות ענייניות לשאלותינו.
מה הן עלויות הניהול והאם אנו מסוגלים לעמוד בהן.
גודל החברה משפיע על דרישות הסף ולכן אם ברשותנו סכום כסף קטן יחסית נצטרך לבחור בחברה גדולה, היות וככל שהחברה קטנה יותר כך דרישות הסף שלה גבוהות יותר.

לאחר שבחרנו בית השקעות נאלץ לבחור גם ברוקר שינהל את תיק ההשקעות שלנו. גם זוהי משימה שדורשת מחקר קטן, היות ואנו רוצים שכספנו יהיה בידיים בטוחות. לכן נבחר בברוקר אמין ומוכר ולא בכזה שמצאנו במקרה. גם אם אמינות הברוקר לא ברורה לנו לחלוטין הצעות חשודות צריכות להדליק אצלנו נורה אדומה. אם למשל, הברוקר מציע לנו הצעות מפתות או זולות באופן מחשיד, לא כדאי לשים בו את מבטחנו. בכל מקרה, רצוי לפנות לברוקר מנוסה שעובד בבית השקעות גדול ומוכר. לאחר שמצאנו כזה נברר עימו מהו גודל העמלות שאנו צריכים לשלם על כל פעולה. ישנה סוג של מוסכמה בנוגע לאחוזי העמלות הנגבים מהלקוח ולכן צריך לוודא שלא גובים מאיתנו עמלות גבוהות יותר או מציבים עמלות מינימום. כמו כן, הלקוח חייב לשלם רק עבור הפעולות שהוא מבצע ולכן ברוקר שגובה עמלות או דמי ניהול נוספים מנסה לסחוט מאיתנו כסף נוסף. ישנם גם ברוקרים שהחלו לגבות לאחרונה תשלום בעבור שימוש במערכת המסחר הממוחשבת באינטרנט, מערכת שניתן להשתמש בה הישר מהמחשב הפרטי בבית. גם ברוקרים אלו מנסים להוציא מאיתנו סכום כסף נוסף.

מלבד האופן בו מנהל הברוקר את עניינינו הכספיים, יש לבדוק גם את אופן השירות שלו, נגישותו וזמינותו. על מנת לעשות זאת אפשר להתקשר אל חדר המסחר שלו בשעות העומס ולוודא שהנציגים שלו זמינים ושאנו מקבלים שירות מהיר. המתנה ארוכה מדי מעידה על חוסר רצינות ורמת תפעול נמוכה. נבדוק גם את שעות הפעילות של סניף הברוקר- האם הוא פתוח ברוב שעות היום או שמא הוא פתוח רק למספר שעות מוגבל ביותר. במידה וישנו מענה טלפוני רק בחלק משעות המסחר בבורסה לא רצוי לפנות לברוקר זה. כמו כן, נשאל האם ישנה אפשרות לקבל ייעוץ פיננסי. ייעוץ כזה הוא אינו חובה, אך ישנם ברוקרים המאפשרים ללקוחותיהם להיות בקשר עם נציגיהם מדי פעם. יועץ כזה יכול לתת לנו סקירה פיננסית ובכך לעזור לנו לנתב את השקעותינו בצורה טובה יותר. בכל מקרה, עצות אלה הן בגדר בחירה ולא חייבים לפעול על פיהן.

לאחר שבחרנו בית השקעות ולאחר מכן ברוקר, נפקיד את כספנו בידי החברה שתנהל את תיק ההשקעות שלנו באופן מקצועי, דבר שרובנו לא יכולים לעשות לבד. ההחלטות על אופן הניהול יתקבלו רק לאחר שנקבעו גבולות מסוימים, כללים ואבני דרך על ידי הלקוח בהתייעצות עם מנהל תיק ההשקעות שלו. מכאן יתקבלו רוב ההחלטות על ידי הברוקר של הלקוח שיחליט כיצד להשקיע את הכסף, מתי והיכן, בהתאם, כמובן, לדרישות הלקוח והגדרותיו הראשוניות.

לסיכום, כל אזרח יכול להשקיע את כספו באפיק כזה או אחר, אך ישנן השקעות "פשוטות" יותר, בהן יכול כל אחד להתמצות, ויש כאלה "מסובכות" יותר, שעל מנת להפיק מהן את המיטב יש להבינן לעומק. לכן, מי שאינו מבין בענייני כלכלה ואין לו ידע נרחב בכל מה שקשור לשוק ההון כדאי שיפקיד את כספו בידיו של בעל מקצוע, כלומר, מנהל תיקים. מנהל כזה יש לבחור בקפידה לאחר שעשינו מחקר מקיף, היות והוא יהיה זה שיטפל בכספנו. בכל מקרה, מי שבחר להגדיל ראש ולהשקיע את כספו בשוק ההון צריך לא רק סכום כסף נכבד, אלא גם אישיות מסוימת – כזו היכולה לעמוד בלחצים ולהתמודד עם מפלות והפסדים.

ישנו טרנד גובר של רוכשי דירות שמטרת רכישתם את הנכס היא השכרתו הלאה. דרכים למימון הרכישה הן לקיחת הלוואה או משכנתא. כמובן שמשכנתא יותר משתלמת, ניתן למצוא מידע זה בפורטל המשכנתאות PariPassu

בהצלחה!חזרה
כתבות נוספות