www.par.co.il
השקעות נבונות מתחילות עם - פר

 

החשיבות בניהול תזרים מזומנים היא רבה, וידוע כי התזרים ניהול שיפור תזרים מזומנים עלול לעלות על שרטון, ולמוטט עסק מרויח. יעוץ עסקי יכול לעזור לך בכך. במאמר זה יוצגו חלק מן האפשרויות העומדות בפני עסק בנושא המימון שלא ע"י הבאת הון עצמי מהבית או מהמערכת הבנקאית. נבחן כיצד ניתן לסייע לנזילות העסק באמצעות גביה מלקוחות, צמצום כח אדם, הסדרי תשלום מול ספקים, סליקת מלאי, העסקת קבלני משנה, ועוד.

ראשית, יש למפות את מבנה ההון של העסק.
יש לבדוק אילו גורמים חייבים לעסק, ומהו סדר הגדול של החובות: לקוחות, פיקדונות בבנקים, מקדמות לעובדים, מקדמות לספקים, מקדמות למס-הכנסה, ניכוי מס במקור ע"י לקוחות, מלאי ורכוש (גם סוג של חוב). בנוסף, יש לבדוק למי העסק חייב וכמה: עובדים, אשראי בנקאי שוטף, קבלני כח אדם, קבלני משנה, ספקים, מוסדות (ביטוח לאומי, מס הכנסה, מע"מ), הלוואות.
יש לדעת, כי גם הבעלים של העסק יכול להופיע באחת מהרשימות. אם אכן הבעלים מופיע ברשימת החייבים, יש לבדוק היטב אם לא בכך נעוצה הסיבה למצוקת תזרים המזומנים של העסק.
שנית, יש לבחון כל אחד מהסעיפים שהוצגו לעיל, ולחשוב אם אפשר לשפר אותם, וכיצד, במידת הצורך ניתן להתייעץ עם חברות ייעוץ עסקי.

לקוחות
האם כבר בשלב המכירה, כשהלקוח מבקש הנחה, ניתן להתנות את ההנחה בקיצור תקופת התשלום? האם יש אפשרות לקבל שיק דחוי, שמועד פירעונו עתידי אך בסמוך למועד המכירה, איתו ניתן יהיה ללכת לבנק אשר יתן כנגדו אשראי נוסף? אולי מפתיע לשמוע, אבל ניתן לשפר את תנאי התשלום כבר בשלב המכירה, גם במצב השוק דהיום. ניתן לבדוק את הדברים עם הלקוחות הגדולים יותר, או אולי דווקא עם הקטנים שחייבים לקנות דווקא מכם. אפשר גם לבדוק אפשרות זו עם הלקוחות החדשים, או דווקא עם הוותיקים שרגילים ומעדיפים לעבוד איתכם, גם אם להתגמש הדבר מצריך התגמשות מסויימת. עצתנו-חפשו למי מהלקוחות שלכם יש תזרים מזומנים חופשי, ובדקו את האפשרויות הנ"ל.

גביה
האם יש באפשרותכם לשפר את יכולת הגביה שלכם? האם אתם מנהלים דו"חות גביה שוטפים? האם אתה עוקבים אחריהם? גם בתהליך הגביה תוכלו לבקש שיקים דחויים.

כמו-כן תוכלו לבקש הקדמת התשלום כנגד הנחה. נהוג לתת הנחה של 1%-3% מהסכום לכל חודש הקדמה. הלקוחות שברשותם תזרים מזומנים חופשי ודאי ישמחו לאפשרות כזו בה יוכלו להרויח סכום נוסף.

פיקדונות בבנקים
האם אתם יכולים לשפר את מבנה האשראי שיש לכם בבנק? אם יש לכם פקדונות וכנגדם אשראי, ייתכן שבמקרים מסויימים הבנק יסכים לשנות את היחסים בין הפיקדונות והאשראי, אם תתנו לו בטחונות אחרים, יתרות הלקוחות כנגד שש"ק (שעבוד שוטף קבוע), אולי שיקים של לקוחות, או המחאת זכות מלקוח איתו יש לכם חוזה גדול.

עובדים
כאשר העסק נקלע למשבר, ודאי שזו לא תקופה טובה למקדמות ולהטבות.העובדים יבינו זאת אם תיתנו להם את התחושה שכל מה שאתם עושים הוא מתוך לקיחת אחריות על העסק ודאגה לפרנסת כולם, ולא כי אתם רודפי בצע. נצלו את המצב כדי לגייס את העובדים לטובת העסק.

ניתן לראות היום חברות רבות שמפחיתות לעובדיהן שכר, גם פעולה זו יכולה להתקבל בהבנה אם תפעלו בצורה מחושבת וחכמה, אל תחששו להתייעץ עם חברת יעוץ עסקי או עם עורכי דין.

ספקים
כדאי לבדוק עם ספקים האם הם יכולים להעניק לכם תנאים טובים יותר. אולי הם ישיבו בחיוב אם תציעו להם ריכוז של קניות אצלם, או עמידה ביעדים מסוימים שתקבעו.
בנוסף, יש אפשרות להודיע לספקים במכתב באופן חד צדדי שהחל מהחודש הבא תנאי התשלום יהיו במקום X, X+30. במשך השנים שנתנו יעוץ עסקי לחברות ראינו כי 95% מהספקים מסכימים בלית ברירה. באשר לאלו שמסרבים, תוכלו לנסות להגיע עימם לפשרה כלשהי. במידה שלא תגיעו איתם לפשרה או לפתרון שיספק אתכם, תוכלו להחליפם באחרים. האפשרות של בדיקת ספקים אחרים תמיד עומדת בפניכם. אולי הם יתנו לכם תנאי אשראי טובים יותר ואולי אף מחיר טוב יותר, במיוחד בתקופות משבר.

ישנן אפשרויות נוספות כגון - מקדמות למס הכנסה וניכוי במקור מלקוחות, קבלני משנה, מלאי ורכוש, הלוואות ומוסדות. ייעוץ עסקי יכול לעזור ביישום אפשרויות אלה ואחרות.

שיהיה בהצלחה ברכישה או במכירה !

 חזרה
כתבות נוספות