www.par.co.il
השקעות נבונות מתחילות עם - פר

השקעות נדל"ן בחו"ל- איך עושים זאת בזהירות?

 

פרסומים רבים מדווחים על הצלחות גדולות ותשואות מבטיחות בהשקעות נדל"ן בחו"ל, אך הבחירה להשקיע בערוץ זה, מצריכה זהירות רבה ותשומת לב רגישה, לנושאים שברובם זרים למשקיע הישראלי. ננסה לעזור לכם לעשות קצת סדר:

מיקום

עם השקעות בשוק הנדל"ן העולמי מזוהים כמה יעדי מפתח: מזרח אירופה, הנחשבת מסוכנת, צפון אמריקה הסולידית ומערב אירופה ואוסטרליה, שתופסות לאחרונה נפח גדול יותר בשוק. בחירת המיקום היא סובייקטיבית ומאד תלויית עיתוי, אך בבחירת ארץ היעד ומיקום הנכס המדויק, חשוב לעשות עבודת תחקיר. האינטרנט מציע לנו ללמוד נתונים עובדתיים ותובנתיים שיעזרו בקבלת ההחלטה. נסו ללמוד את שוק הנדל"ן המקומי, ראו את המחירים בעצמכם, נסו להשוותם למחירי שכונות סמוכות ואיזורים שכנים. האם מדובר באמת ב"שכונת יוקרה"? השוו למחירים היסטוריים (באתרי חיפוש נדל"ן רבים קיים ארכיון מודעות) ונסולהתחקות אחר מגמות. בשלבי הגישוש- סיירו ב-GOOGLE STREET VIEW, טיילו ברחוב. האם ההבטחות פוגשות את המציאות, כפי שתיעדו אותה מצלמות גוגל?

הכרת התרבות, הרגליה וצרכיה

נסו להבין את הרגלי המקום, ויותר מכל את הרגלי המנהל הציבורי. אם נביט על רומניה- המנהל נשען במידה רבה על משטרים קודמים, ורשות הטאבו, לדוגמא, הוסדרה רק בעשור האחרון- תופעה שעשויה לקבל ביטוי בהמוני סימפטומים בירוקרטים ומשאירה חלל רחב לחוסר ודאות וסימני שאלה כלפי פרוייקט. נסו להתמצא ככל האפשר במונחים ותהליכים מקומיים. גייסו את הידע שיש לכם בתהליכים בישראל ונסו להשתמש בו כנקודת ייחוס. אחרי הכל, גם בחו"ל קיימים מונחים כמו "בעלות על הקרקע", "ועדות תכנון" וכדומה. נסו להבין מה המשמעות והתהליכים המלווים לאותם מונחים, בארץ היעד. נסו להבין את רלוונטיות הפרוייקט לקהילה המקומית ולמקם אותו בהקשר דמוגרפי: האם יהיה ביקוש לדירות? האם איזור המסחר ישגשג?

שותפים למסע

בכל שלב בתהליך, תזדקקו לעזרה. החל מאיתור הנכס, המימון, תהליכי הבניה (אם קיימים), הסדרה מול רשויות וכלה בטיפול בנכס או במימושו. ישנן חברות רבות שמציעות מגוון שירותים הקשורים בהשקעות נדל"ן בחו"ל וכולן זמינות ונגישות דרך חיפוש פשוט באינטרנט.
בבחירת אנשי המקצוע והגופים שיסייעו לכם, כדאי לתת תשומת לב למספר נושאים, ולוודא שאכן תקבלו את השירותים החשובים לכם ביותר והקריטיים ביותר להצלחת העסקה. עסקאות נדל"ן בחו"ל מערבות לרוב, שותפים וצדדים רבים. המורכבות אף מתעצמת כשלוקחים בחשבון את הבדלי השפה והתרבות ואת תורפתו וקשיי ו של המשקיע מארץ זרה.
אם תוכלו- נסו להתבסס כמה שיותר על המלצות חברים שהתנסו בתחום. בניגוד למה שרבים היו מעדיפים לחשוב- לא כל שותפיכם לעסקים הממתינים לכם מעבר לים יהיו הגונים וישרים. תוכלו להתקל גם בחאפרים, או גרוע יותר- בנוכלים של ממש .
נסו לגייס מוקדי ידע בנושא מס. מיסוי על עסקאות נדל"ן בינלאומיות הוא נושא מורכב וותרצו להעסיק מומחה שמתמצא הן בחוקי המס בארץ היעד והן באלו הישראלים. תכנון מס מדוייק מהווה משקולת חשובה בקבלת ההחלטה לעסקה ותכנון לקוי עשוי לקדם עסקה לא כדאית או מסוכנת.
לסיכום- זכרו שמידת הסכנה בהשקעת נדל"ן בחו"ל תואמת את מידת הפיתוי. העזרו בסבלנות. אל תחפזו להכנס עסקה. השתמשו באינטרנט כיועץ בעל נסיון. הקיפו את עצמך באנשים עם קבלות הראויים לאמון. תחושת הבטן שלכם מבשרת רעות? התרחקו. ושיהיה בהצלחה!

 

 חזרה
כתבות נוספות